Desať rokov darovaných Vianoc

Nadácia Orange podporí 177 vianočných projektov sumou 40-tisíc eur

364504
20.12.2011 / Milan Debnár

Vianočný charitatívny program Darujte Vianoce dáva aj tento rok šancu prežiť šťastnejšie a radostnejšie sviatky ľuďom, ktorým chýba rodina, domov, zdravie, alebo sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Jubilejný desiaty ročník programu Nadácia Orange zaznamenal zo strany žiadateľov doposiaľ najväčší záujem od svojho založenia – zaregistrovala až 569 žiadostí o vianočnú podporu. Odborná komisia vybrala spomedzi nich tí 177 najkrajších projektov plných lásky a nezištnej snahy pomôcť prežiť krajšie Vianoce tým menej šťastným. V rámci týchto projektov tak prerozdelí Nadácia Orange viac ako 40-tisíc eur.

Verejná SMS zbierka a vianočné trhy

Šancu darovať  krajšie Vianoce tým, ktorí to potrebujú, má aj široká verejnosť. V rámci verejnej finančnej SMS zbierky môže do 31. decembra ktokoľvek v sieti Orange Slovensko zaslať zo svojho mobilného telefónu SMS správu v hodnote 1 euro na číslo 828. Podporiť program Darujte Vianoce je možné aj kúpou vianočných suvenírov na vianočných trhoch v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. V Bratislave tak mali možnosť návštevníci vianočných trhov prispieť v stánku Nadácie Orange v Bratislave 3. - 9. decembra, v Košiciach 5. – 11. decembra a v Banskej Bystrici  tak ešte môžu urobiť od 12. do 22. decembra. Dodatočne tak budú podporené aj ďalšie projekty.

Desaťročie pomoci

Charitatívny program Darujte Vianoce pomáha už desať rokov. Za celé obdobie svojho fungovania program umožnil prežiť krásne vianočné sviatky tisícom ľudí. Za desať rokov Nadácia Orange podporila spolu 1200 projektov z 2963 prijatých žiadostí. Medzi podporené projekty prerozdelila z vlastných zdrojov celkovo sumu 440 000 EUR. Dlhodobo najaktívnejšími zasielateľmi projektov sú obyvatelia Košického, Banskobystrického a Prešovského kraja. Počas siedmich rokov mobilnej finančnej zbierky sa vďaka individuálnym darcom vyzbieralo viac ako 27 000 EUR. Táto čiastka  putovala prijímateľom podpory cez ďalších 84 vianočných projektov.

Srdce na správnom mieste

Pri príležitosti 10. výročia charitatívneho programu Darujte Vianoce Nadácia Orange udelila aj ocenenie Srdce na správnom mieste autorke najkrajšieho vianočného projektu za rok 2010.  Novou laureátkou ocenenia sa stala pani Anna Smitková z Trstenej, ktorá  patrí medzi dlhoročne aktívne predkladateľky projektov do programu Darujte Vianoce. V roku 2010, za ktorý získala ocenenie Srdce na správnom mieste, sa do charitatívneho programu zapojila už po piatykrát. Anna Smitková pracuje v cirkevnej škole ako vychovávateľka a hoci má svoju rodinu, vo voľnom čase sa venuje sociálne slabším rodinám, ktorých osudy spoznáva najmä prostredníctvom svojej práce. Počas Vianoc minulého roka sa rozhodla pomôcť otcovi s dvoma dcérami, ktorým pred dvoma rokmi zomrela mama. Staršia dcéra je mentálne aj telesne postihnutá a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Otec bol v tom čase nezamestnaný, ale o svoje dcéry sa príkladne stará. Pani Smitková sa im na Vianoce rozhodla zakúpiť paplóny, vankúše a posteľnú bielizeň, lebo už dlhší čas dievčatá spali len pod dekami a na kúpu nových paplónov nemala rodina finančné prostriedky.

srdce_debnar_etrend

Zdroj: Foto - Milan Debnár

 

Na obrázku je Anna Smitková (druhá sprava), správkyňa Nadácie Orange Andrea Cocherová (vľavo), moderátorka Iveta Malachovská (druhá zľava) a členka výberovej komisie programu Darujte Vianoce Oľga Feldeková (vľavo)

Foto – Milan Debnár

© 2011 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)