Prežije tretí sektor krízu?
Na túto a mnohé ďalšie otázky sa snažili nájsť odpoveď zástupcovia neziskových organizácií, občianskych iniciatív a verejných i firemných donorov na konferencii Kríza a tretí sektor: inšpirácie pre občiansku spoločnosť, ktorá sa konala v bratislavskej Galérii Cvernovka.

Podľa Mirky Ľachkej z Európskeho kontaktného bodu bolo hlavným cieľom podujatia poskytnúť čo najväčší priestor pre dialóg a vzájomnú inšpiráciu.
Vyše 30 prezentujúcich počas workshopov predstavilo príklady dobrej praxe z oblasti firemného a individuálneho fundraisingu, samofinancovania a podnikania neziskových organizácií, či práce s dobrovoľníkmi. Filip Vagač, splnomocnenec vlády pre občiansku spoločnosť v panelovej diskusii zdôraznil, že tretí sektor ponúka niečo čo žiaden iný sektor nemá, a to práve dobrovoľníctvo.
Zvláštna pozornosť bola venovaná eurofondom, ich využiteľnosti pre organizácie tretieho sektora a možností nastavenia a čerpania v nadchádzajúcom programovom období.
Provokatívnu tému otvoril Karl H. Richter, konzultant pre investície do sociálneho dopadu z Veľkej Británie. Vo svojej prezentácii poukázal na krízu kapitalizmu a inicioval diskusiu ako možno v kontexte Slovenska implementovať modely medzisektorovej spolupráce a sociálneho podnikania, ktoré sa využívajú v zahraničí.
Alternatívnym riešením krízy majú byť práve investície so sociálnym dopadom.
Podujatie pripravili: Európsky kontaktný bod, Fórum donorov, Centrum pre filantropiu, Kultúrny kontaktný bod, Slovenské centrum fundraisingu, Manageria, Galleria Cvernovka a Priatelia zeme – CEPA.
Viac informácií o konferencii: http://www.europapreobcanov.sk/program/