Ako na peniaze

Študentská konferencia „Poznaj svoje peniaze“ preverila finančnú gramotnosť aj prezentačné zručnosti dnešných stredoškolákov

372969
9.5.2012

Nadácia pre deti Slovenska (o. i. verejná zbierka Hodina deťom) je lídrom v oblasti  sociálno-finančného vzdelávania detí, ako prevencii problémov a chudoby v dôsledku zlých rozhodnutí. Spolu s Nadáciou Slovenskej sporiteľne na konci apríla organizovali študentskú konferenciu „Poznaj svoje peniaze.“ Odzneli na nej prezentácie 17tich študentov, ktoré postúpili s takmer 70 prihlásených prác.

Študenti slovenských gymnázií našli v témach ako "Žiť na dlh je moderné či nevyhnutné", "Bezpečný internet a peniaze", "V živote sú dôležitejšie veci ako peniaze" apod. dokonca aj motiváciu k činom. Žiaci z trebišovského gymnázia napr. zaujali prácou „Zbierka pre psí útulok“, ktoré doplnili o vlastné video. „Menej typickým spôsobom sme chceli poukázať na to, že v živote sú dôležitejšie veci ako peniaze.“ Hovoria Marek Karafa a Filip Fabián.

Program Poznaj svoje peniaze, ako súčasť voliteľného vzdelávania, má na slovenských stredných školách za sebou viac ako desať rokov a práve v búrlivých vodách súčasnej ekonomiky získava najväčšiu opodstatnenosť. „Je potrebné, aby sme vedeli, že na peniaze musia naši rodičia makať,“ vyjadrila sa jedna zo študentiek na konferencii.

Študentská konferencia Poznaj svoje peniaze sa stala tradíciou a odzrkadľuje vnímanie a pohľad na peniaze očami dnešných mladých ľudí. „Vzdelávanie v manažovaní osobných financií je súčasťou a predpokladom úspešného života každého človeka,“ hovorí Aneta Chlebničanová, projektová manažérka Nadácie pre deti Slovenska. „Stabilne zaujímavými témami pre študentov sa preto stávajú úroky v bankách, úvery, platenie kartou, hodnota času a účelnejšie využívanie svojich financií, možnosti rýchleho a bezpečného spôsobu získavania peňazí či ich investovanie.“

Tento prvý inovačný e-learningový vzdelávací program pre stredoškolákov získal dve ocenenia na 4. ročníku súťaže vzdelávacích projektov e-learning v praxi v rámci medzinárodnej konferencie ICETA 2007.

www.poznaj.sk

Diskusia (0reakcií)