Čistíme Slovensko

440934
5.8.2015 / md

Po minuloročnom úspechu projektu „Čistíme Slovensko“ majú spotrebitelia opäť príležitosť bezplatne sa zbaviť nepotrebných veľkých elektrických spotrebičov, ktoré zaberajú miesto v pivniciach či na povalách. Stačí do 31. augusta 2015 nahlásiť záujem o odvoz, a to prostredníctvom internetovej stránky www.cistimeslovensko.sk, alebo zavolať na infolinku NAY 0850 111 444, alebo sa informovať priamo v predajni NAY Elektrodom. Následne bude od 18. 9. 2015 do 23. 11. 2015, alebo v prípade potreby aj dlhšie, samotný zvoz elektrospotrebičov.

Najväčší slovenský predajca spotrebnej elektroniky NAY Elektrodom v spolupráci so spoločnosťou SEWA, a. s., ktorá zabezpečuje ekologický zber a spracovanie elektroodpadu, opäť bezplatne pomôžu slovenským domácnostiam s odvozom starých a nepotrebných spotrebičov.

Kampaň „Čistíme Slovensko 2015“ začína 3. augusta 2015, pričom ponuka bezplatného odvozu platí pre všetky mestá a dediny na Slovensku.  Súčasťou služby je, že pracovníci NAY  a SEWA vynesú nepotrebné spotrebiče z bytov, pivníc či domov. Vychádzajú tak v ústrety ľuďom, ktorí spotrebiče skladujú z dôvodu komplikovaného odvozu či príliš vzdialeného miesta zberu. Pracovníci spotrebiče odvezú a ekologicky zrecyklujú v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

„Množstvo spotrebičov, ktoré sme vyniesli z domácností počas minuloročného čistenia Slovenska, nás upevňuje v presvedčení, že naše ekologické aktivity sú zmysluplné a že robíme správnu vec. Hoci sme predajca elektrospotrebičov, predajom sa pre nás  vzťah so zákazníkmi nekončí. Vyniesť objemné a ťažké spotrebiče je pre mnohých problémom, preto sme radi, že môžeme pomôcť,“ vysvetľuje Emil Huraj, obchodný a marketingový riaditeľ spoločnosti NAY a. s.

Počas prvého ročníka projektu „Čistíme Slovensko“ sa Slováci zbavili 7 899 spotrebičov z viac ako 3 500 domácností, z toho 1 308 spotrebičov ukrývali byty a domy v hlavnom meste. Celkovo bolo medzi odovzdanými  spotrebičmi  najviac  televízorov  (2  804),  chladničiek  a mrazničiek  (2 050),  práčok

a sušičiek (1 256).

Recykláciu elektroodpadu podľa platnej legislatívy zastrešuje partner projektu SEWA. „Napriek tomu, že na Slovensku sa ročne vyzbiera a recykluje viac ako 21 000 ton elektroodpadu, existuje stále veľké množstvo starých elektrospotrebičov, ktoré ľudia častokrát odkladajú na povaly či do pivníc, či už z vlastnej pohodlnosti alebo nevedomosti. Práve organizovaním zberu je možné zabezpečiť, aby neskončili na skládkach, ale putovali na recyklačnú linku, kde sú odborne rozobraté a hodnotné časti sú opätovne využité. Zužitkované sú predovšetkým plastové a kovové časti a samozrejme i plošné spoje či vzácne kovy, ktoré elektrozariadenia často obsahujú. Tie sú následne použité v priemysle alebo aj pri výrobe nových elektrozariadení,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA a. s.

Projekt Čistíme Slovensko je primárne zameraný na veľké spotrebiče ako chladničky, práčky, mrazničky, umývačky riadu či sporáky a rúry na pečenie. Ich presný zoznam nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.cistimeslovensko.sk. Ak sa však v domácnosti nájdu aj nefunkčné menšie spotrebiče, možno ich dať odviezť spoločne.

Na obrázku je (vpravo) František Vámoši, marketingový manažér NAY, a.s.  a (vľavo) Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA.

Jozef Kozák (SEWA) František Vámoši (NAY)Zdroj: neuropea

© 2015 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)