Do súťaže Xella poslali študenti 71 návrhov

V marci námety vyhodnotí odborná porota, vystavené budú v českej obci Zichovec

390560

V aktuálnom 18-tom ročníku architektonickej súťaže sa bude o ceny uchádzať 71 študentských návrhov na zázemie Lesnej školy v obci Zichovec, ležiacej na okraji prírodného parku Džbán  v Stredočeskom kraji.

Študenti vytvárali priestor pre vzdelávanie – pre vzájomnú tvorivú výmenu medzi ľuďmi. Miesto malo byť inšpiratívne, schopné podporiť vznik skutočného spoločenstva medzi deťmi a dospelými s atmosférou otvorenosti a nezaujatej alternatívy voči väčšinovému vzdelávaciemu systému.

Študentské návrhy zbierali organizátori do konca februára. V dňoch 20.-21.3.2013 ich posúdi odborná porota v ktorej sú aj architekti Vlado Milunić, Aleš Brotánek či Peter Moravčík. Tri týždne budú práce vystavené v obci Zichovec. Potom sa výstava presunie do Senátu Parlamentu Českej republiky a bude prístupná verejnosti od 14.5. do 3.6.2013.

Študentom slobodu

Architektonickú súťaž spoločne organizujú výrobcovia stavebných materiálov Xella Slovensko a Xella CZ. Je určená pre študentov odboru Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých technických a umeleckých školách a univerzitách, ktorí nevlastnia diplom z II. stupňa vysokoškolského štúdia v žiadnom z týchto odborov.

Študenti odmenení v minulých ročníkoch si pochvaľujú hlavne voľnosť, ktorú im súťažný návrh poskytoval. Radim Rozehnal, ocenený v 7. ročníku tvrdí, že ako "hotový" architekt na túto súťaž spomína veľmi rád, lebo mu ukázala, že sa vyplatí byť tvrdohlavým a ísť si za svojím cieľom. Projekt pre súťaž považuje za vôbec najlepší, aký ako študent vytvoril.

R. Rozehnal hovorí, že realita "hotového" architekta je na kilometre vzdialená študentským postojom bez kompromisov. „Niekedy ale stojí za to pripomenúť si tie staré dobré časy, keď si človek pripadal nesmierne dôležitý a schopný zmeniť svet“, dodáva.

Porota  ocení kreativitu

Súťaž, podľa organizátorov, poskytuje budúcim architektom príležitosť k poctivej tvorivej sebareflexii v porovnaní s ostatnými, a predovšetkým príležitosť pokúsiť sa získať názor na samotný vzdelávací proces, uvedomiť si svoju pozíciu v ňom a mať možnosť vysloviť svoj vlastný osobitý názor.

„Napriek tomu, že súťaž organizujeme už osemnásty rok, vždy nás prekvapí, aké zaujímavé a prepracované nápady študenti majú., hovorí Hana Šimánová zo spoločnosti Xella CZ, koordinátorka projektu.

Na ocenených čakajú finančné odmeny vo výške 1500, 1000 a 500 eur a tri vecné ceny v hodnote 150 eur. Termín ani miesto odovzdávania ešte nie sú určené.

Na obrázku je priestor, pre ktorý robili študenti architektonický návrh.

 

Zdroj: Foto – Xella Slovensko

Foto – Xella Slovensko

© 2013 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)