Horalka od Sedity turistom

Turistické chodníky v okolí Spišského hradu, Beckova, Čachtíc a Červeného Kláštora boli obnovené vďaka podpore Horalky od Sedity. V tomto ročníku programu Živé chodníky, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis, boli podporené štyri vybrané lokality, a to celkovou sumou 7 500 eur.

431623
27.11.2014 / md

Súčasný ročník programu Živé chodníky bol zameraný na obnovu a zlepšovanie turistických chodníkov v okolí troch slovenských hradov a kláštora. Vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity sa obnovilo takmer 30 km maľovaného značenia, opravených bolo 12 informačných panelov, pribudli 4 panely s turistickou mapou a 6 smerovníkov. Spolu bolo vymenených 28 kusov smerových tabuliek a 8 kusov tabuliek miestneho názvu.

Obnovila sa pešia zelená turistická trasa „Nové Mesto nad Váhom – Zelená Voda  Beckovský hrad - Pod Inovcom“, žltá turistická trasa „Nové Mesto nad Váhom – Čachtický hrad“ a žltá a zelená turistická trasa, ktoré vedú na Spišský hrad. Vďaka projektu bola skvalitnená infraštruktúra pre cykloturistov, lepšia orientácia a zatraktívnenie lokality Beckov a Čachtice. Pri oboch hradoch pribudol nový drevený stojan s turistickou mapou. V okolí Červeného Kláštora sa uskutočnila oprava 12 náučných panelov, ktorá zahŕňala výmenu striešok a obnovu náteru náučných panelov. Dva z nich sú informačné s návštevným poriadkom a 10 panelov je tematický zameraných na jednotlivé okruhy ako Rieka Dunajec, Lesy a podobne. Na parkovisku pod Spišským hradom a pri Červenom Kláštore bol osadený drevený stojan s turistickou mapou.

„Značka Sedita už druhý rok podporuje turistiku na Slovensku prostredníctvom značky Horalky. Sme hrdí nato, že môžeme pomôcť pri zveľaďovaní a obnovovaní turistických chodníkov. Nie je ľahké vybrať spomedzi všetkých lokalít, ktoré by pomoc potrebovali, avšak veríme, že uskutočnená podpora pomohla k zatraktívneniu našej krásnej krajiny,“ dopĺňa Petra Švecová, vedúca marketingu SR.

Červený KláštorZdroj: Nadácia Ekopolis

Počas rokov 2007 – 2013 bolo prostredníctvom programu Živé chodníky obnovených celkovo už 844 km turistických chodníkov a na nich desaťtisíce maľovaných značiek a stovky smerovníkov. Program Živé chodníky vznikol v roku 2007 a pôvodne podporoval iba projekty v národných parkoch. Od roku 2012 je však zameraný na celé územie Slovenska. Finančná podpora sa sústreďuje na obnovovanie a vylepšovanie turistických značených chodníkov a verejných priestranstiev, využívaných turistami. Grantový program Živé chodníky získal v roku 2009 cenu Via Bona Slovakia v oblasti životného prostredia.

Spišský hradZdroj: Nadácia Ekopolis

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)