Kam s pokazenou práčkou

Projekt Eko-mapa pritiahol za jeden rok viac ako 15 tisíc návštevníkov

348205
18.4.2011 / Pavel Sibyla

Kde odovzdať pokazenú práčku? Kam s nepotrebným šatstvom? Kde je možné kúpiť zdravé potraviny? Kam sa vybrať s rodinou počas víkendu? Na tieto a iné otázky hľadali tipy žiacke kolektívy z 21 základných a stredných škôl Bratislavského a Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré sa zapojili do projektu „Školy tvoria Eko-mapu“. Záštitu nad Eko-mapou, ktorú vymysleli ľudia z centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ako aj nad spomínaným projektom prevzal bratislavský župan Pavol Frešo.

V priestoroch budovy Bratislavského samosprávneho kraja sa v novembri minulého roku stretli  študenti spolu s pedagógmi, aby sa na úvodnom školení oboznámili s projektom Eko-mapa. Naučili sa nie len pracovať s webovou aplikáciou, ale tiež pridávať body do mapy pomocou Smart-Phonov od spoločnosti Microsoft so zabudovaným GPS.

„Projekt Školy tvoria Eko-mapu priniesol na hodiny geografie, informačnej techniky či environmentálnej výchovy zmysluplné projektové vyučovanie, ktoré vytiahlo žiakov zo školských lavíc priamo do terénu“, vyjadril sa Juraj Hipš, riaditeľ Živice. Eko-mapa Trenčianskeho kraja vznikla v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít Trenčín.

Motiváciou vyhľadávať a prenášať „zelené“ body do Eko-mapy bolo okrem vecných cien aj vedomie praktickej pomoci širokej verejnosti. Vďaka školám je k dnešnému dňu Eko-mapa bohatšia o 82 tipov, ktoré nám môžu pomôcť správať sa k prírode priateľsky a spoznávať ju.  „Tento projekt ma nesmierne bavil,“ skonštatoval Jakub Smirnov, žiak bratislavskej Základnej školy na Veternicova ulici, na ktorej sa dňa 15. apríla 2011 uskutočnilo jeho vyhodnotenie. Projekt bežal súbežne aj na školách v trenčianskej župe.

Projekt Eko-mapa bol slávnostne spustený v roku 2010 pri príležitosti Dňa Zeme a k dnešku má na svojom konte viac ako 15 tisíc unikátnych návštevníkov. Okrem zelených bodov obsahuje užitočné rady a tipy nie len do domácnosti a tiež dômyselný plánovač zmien, ktoré môžete vo svojom každodennom živote realizovať v prospech životného prostredia. Viac informácií možno nájsť na stránke www.eko-mapa.sk.

© 2011 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)