Nový magazín o umení 365°

Slovenská národná galéria uviedla do života nový magazín o umení s názvom 365°, ktorý bude vydávaný raz do roka

435734
17.3.2015 / md

Cieľom magazínu je priniesť informácie o dianí vo svete umenia, preto je zameraný na rozhovory, reportáže, komentáre, prehľadové rubriky a aktuálne informácie. Magazín pokrstili zlatým prachom a úspešný štart mu popriali (na obrázku) Lucia Gregorová-Stachová, vedúca kurátorka Zbierky moderného a súčasného umenia a Dušan Buran, vedúci kurátor Zbierky starého umenia SNG. Pozvaným sa prihovorili Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG a Andrej Zaťko, generálny riaditeľ J&T Banky.

Krst nového magazínu o umeníZdroj: J&T BANKA

Ako povedala Alexandra Kusá, snahou bolo pripraviť formát, ktorý spríjemní predĺžený víkend, či dlhé víkendové raňajky. Niečo, čo môže čítať zberateľ, aby sa zorientoval; záujemca, aby sa rýchlo dozvedel; ale aj kolega, aby sa pobavil – preto umenie v rozhovoroch, v galériách, na (veľ)trhu, ale aj v byte na stene.

Andrej Zaťko počas krstu magazínu povedal: „Po zavedení voľného vstupného je magazín umenia ďalším pokračovaním našej dlhodobej spolupráce so Slovenskou národnou galériou. Som rád, že našu snahu sprístupňovať umenie čo najširšej verejnosti sa nám podarilo pretaviť do takejto obsahovo aj vizuálne atraktívnej podoby. Magazín umenia v takomto prevedení a rozsahu je u nás unikátny. Verím, že si nájde množstvo priaznivcov, a to nielen z umeleckej obce, ale aj z radov verejnosti.“

Magazín 365° je inteligentný spoločník pre tých, ktorých umenie zaujíma a chceli by sa v ňom zorientovať. Je doplnený o veľkorysý a kvalitný vizuálny materiál. Koncepciu obsahu prvého čísla pripravili Lucia Gavulová & Alexandra Kusá a autormi grafického konceptu sú Pavlína Morháčová & Branislav Matis. Na článkoch sa podieľali kurátori a fotografi zo Slovenska i Čiech. Magazín vznikol a vychádza vďaka podpore partnera J&T Banky.

Pilotné číslo prináša na svojich 184 stranách rozhovory s riaditeľom Moravskej galérie v Brne Janom Pressom, s úspešnými pražskými súkromnými galeristkami Camille Hunt a Katherine Kastner, so slovenským umelcom Jaroslavom Vargom, známym slovenským fotografom Martinom Kollárom a v neposlednom rade vzájomný dialóg generačne odlišných tvorcov Erika Bindera a Ľubomíra Ďurčeka. Okrem toho nájdete v čísle materiál o najmladšej generácii slovenských vizuálnych tvorcov, vyčerpávajúcu správu o slovenskom trhu s umením za minulý rok, krátku reportáž z veľtrhu Art Basel 2014, foto-editoriál architektúry Vladimíra Dedečka, zachytený optikou rakúskej fotografky Herthy Hurnaus, text o revitalizácii múzea v Betliari a vzniku jeho novej divízie Múzeum Contemporary, štúdiu o spôsoboch prezentácie sakrálneho a súčasného umenia, reportáž z progresívnej galérie PLATO v Ostrave, case study o spôsoboch prezentácie povolania kurátora v súčasnej hollywoodskej kinematografii, foto-editoriál z privátneho bytu zberateľov súčasného umenia a mnoho iného.

Magazín je dostupný v kníhkupectve Ex Libris v SNG a na distribučných miestach aj mimo Bratislavy.

© 2015 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)