Slovenskí juniorskí rafťáci na vrchole

448649
17.2.2016 / Gabriela Richnavská

Šiestim juniorským rafťákom zo Slovenska – tímu U19 – v zložení Denis Antalík, Ronald Čierný, Branislav Linkay, Oliver Turek, Marek Švorc, Matúš Vosátko sa koncom minulého roka na Majstrovstvách sveta v raftingu v Indonézii naozaj darilo. Obhájili titul z roka 2014 a stali sa „najmedajlovejším“ tímom v súťaži. Aké sú ich plány na tento rok? Rozprávali sme sa o nich s Jankou Švorcovou, finančnou riaditeľkou spoločnosti Pantheon Technologies, zastrešujúcou projekty Nadácie Pantheon Foundation, ktorá je zároveň jedným zo sponzorov rafterov kategórie U19.

World Rafting nástup

Ako sa vlani darilo juniorským rafterom?
Majstrovstvá sa konali v západnej časti indonézskeho ostrova Jawa v oblasti Sukabumi. Po úspechu v Brazílii v roku 2014 bolo cieľom obhájiť medailové víťazstvá. Chalani sú naozaj šikovní a v decembri sa im veľmi darilo. Na divokej rieke Citarik získali celkové 3. miesto.

V ktorých disciplínach súťažili?
Samotné preteky pozostávajú zo 4 súťažných kategórií. O prvenstvá sa v nich uchádzalo 5 tímov. Prvou zo súťaží bol šprint a tu obsadili v kategórii do 19 rokov 5. miesto. V druhej kategórii H2H (Head to head) získali 4. miesto aj napriek tomu, že v prvej jazde vyradili Turecko. V slalome, ich najsilnejšej disciplíne, získali 3. a v maratóne (Downriver) 2. miesto. Celkovým hodnotením bol teda bronz.

Boli preteky dramatické?
Po celý čas sme boli všetci napätí, držali sme im palce a tešili sa na každú skvelú správu. Napätie sa dalo krájať. Rieka Citarik má svoju dynamiku. V posledný deň pretekov v maratóne bol štart rozdelený na dve skupiny. V prvej boli najlepšie umiestnené tímy Indonézie, Veľkej Británie a Ruska, v druhej Slováci a Turecko. Šlo naozaj o veľa. Na ceste do cieľa chalani predbehli tím Veľkej Británie a boli sme si istí tretím miestom. Po ceste z cieľa do kempu sme dostali informáciu o čase a chalani časom lepším o 12 sekúnd predbehli tím domácej Indonézie. V celkovom hodnotení sa teda napokon umiestnili na 3. mieste, rovnako ako pred rokom v Brazílii. Priviezli si však domov vzácny kov navyše - striebro z maratónu.

Ako vyzerá ich každodenný tréning? A príprava počas celého roka?
V mesiacoch január až marec majú takzvané suché tréningy a plávanie šesťkrát do týždňa pod vedením kondičného trénera Jána Kovačiča. V mesiaci marec podla počasia začína príprava na vode pod vedením trénera Rastislava Zbořila.

Čo aktuálne potrebujú?
Keďže pre tento rok je stanovená kategória R4 na Majstrovstvá sveta, chlapci vzhľadom na vek vytvorili dve štvorčlenné posádky. Jednu pre kategóriu U19 a druhú pre U23. Preto pre túto sezónu z technického zabezpečenia potrebujú dokúpiť člny, pádla a chceli by popracovať na profesionálnejšej vodáckej výbave pre účasť na pretokoch.

Čo ich čaká v najbližšom období?
Čaká ich tvrdá tréningová príprava, ktorá smeruje k účasti na World Rafting Champs 2016 – Wadi Adventures v Spojených Arabských Emirátoch v októbri tohto roku.

Prečo práve podpora juniorských rafterov?
Na počet dosiahnutých medailí boli na týchto Majstrovstvách sveta najúspešnejším slovenským tímom. Majú na konte dve bronzové a jednu striebornú. Ženy z Mistral Slovakia obhájili zlato v slalome. Slovensko teda celkovo inkasovalo 4 medaile. Snažia sa, skvele reprezentujú Slovensko. Aj tento rok môžu rátať s našou podporou prostredníctvom 2% z daní, ktoré získame. Zaslúžia si ju.