Študenti navrhovali rolety a domy pre Velux

Dánsky výrobca strešných okien Velux inšpiroval vysokoškolákov k novým pohľadom na vývoj roliet pre strešné okná vyhlásením prvého ročníka Medzinárodnej študentskej súťaže VELUX International Design Awards (VIDA).

426008
7.7.2014 /

Svoje projekty prihlásili účastníci z viac ako dvadsiatich európskych krajín. Dva víťazné návrhy ocenili a päť čestných uznaní odovzdali na slávnosti v Akadémii dizajnu v holandskom meste Eindhoven. Prvú cenu a odmenu 6000 eur získala študentka Hyunjeong Kim z Univerzity umení v Berlíne za netradičný projekt rolety "Ferro Fluid Scales". Druhú cenu a 2500 eur získali študentky Iris van den Brink a Anneloes de Koff z holandskej  technickej univerzity v Delfte za ​​projekt s názvom "The Swipe".

Velux, ktorý vyrába strešné okná aj na Slovensku tu odmeňoval víťazov šiesteho ročníka súťaže Rodinný dom Velux, ktorú vypísal na podporu kreatívnych nápadov budúcich architektov a stavbárov zo stredných odborných škôl zameraných na staviteľstvo v celej SR. Podľa Madsa Kann-Rasmussena, generálneho manažéra pre Velux Česká republika a Slovensko viaceré štúdie potvrdili, aké dôležité je denné svetlo a čerstvý vzduch v interiéri pre zdravie, náladu a produktivitu človeka.

A tohtoročná súťaž potvrdila nárast kvality súťažných prác. Študenti v nich mali navrhnúť rodinný dom, dostatočne presvetlený, v ktorom sú hlavným zdrojom denného svetla v interiéri strešné okná Velux. Návrh tiež musel spĺňať požiadavku na energeticky hospodárne riešenie budovy pri zabezpečení optimálneho prostredia pre zdravé a komfortné bývanie.

Prekvapili rôznorodé prístupy a kreativity

Podľa Kláry Bukolskej zo spoločnosti Velux, ktorá bola aj členkou odbornej poroty zaregistrovali v tomto ročníku veľa individuálnych riešení, z ktorých bola cítiť rôznorodosť prístupov a zároveň veľká dávka kreativity. Práce spolu s ňou hodnotili aj ďalší porotcovia, Tomáš Guniš, Miroslav Žilinský a Martin Doršic. Spomedzi 21 projektov, ktoré prišli zo siedmych stredných škôl vybrali tri víťazné a trom udelili špeciálne ocenenie. Medzi študentov spoločnosť Velux rozdelila celkom 1100 eur.

Prvé miesto za projekt Aktive house alfa Získal Patrik Václavik, ktorý si v reštaurácii na západnej terase Bratislavského hradu prevzal odmenu 400 eur. Porota ocenila technicky výborne zvládnuté riešenie rodinného domu, ktorý sa v prípade rozrastania rodiny môže rozšíriť o ďalší priestor - modul. Jednoduchý koncept s racionálnou dispozíciou dopĺňa podľa nej prepracované využitie denného svetla. A skĺbením týchto charakteristík sa autorovi podarilo vytvoriť priestor, ktorý zapadá do súčasnej modernej architektúry s ohľadom na energetickú hospodárnosť budovy.

Eva Kuchárová zo Strednej priemyselnej stavebnej školy v Žiline, ktorá P. Václavika viedla hovorí, že u nich sa účasť v súťaži doslova dedí z jednej generácie na ďalšiu, študenti sa navzájom motivujú, aj si zdravo konkurujú. Pedagógovia ich usmerňujú a podporujú, aby projekty dotiahli do úspešného konca a to sa podarilo ešte ďalším oceneným študentom z tejto školy. Adam Mahdiar s prácou Nature Dream obsadil druhé miesto s odmenou 250 eur. Prácu konzultoval s Ľubomírou Buchovou rovnako ako aj Matej Brišák, ktorý získal jednu z troch špeciálnych cien a 100 eur za projekt Šťastný príbytok. Práca porotcov zaujala najmä myšlienkou udržateľnosti stavby z ekologického hľadiska a vyzdvihli sociálny rozmer projektu, ktorý výborne skĺbil bývanie dvoch generácií a rešpektuje ich súkromie.

Záštitu nad šiestym ročníkom už tradične prevzal Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý na slávnostnom odovzdávaní zastupovala Alena Galanová.

 

Zdroj: Velux

Na obrázku je výherca súťaže Patrik Václavik, ktorému blahoželá Eva Kuchárová. Vľavo Mads Kann-Rasmussen, generálny manažér pre Velux ČR a SR.

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)