Štvoričky dostali monitory dychu od AXA

Pomôžu monitorovať dych bábätiek a predísť tak neželanej zástave

355800
11.8.2011

V Močenku sa narodili štvorčatá. Aby rodičia mohli spávať pokojnejšie, finančná skupina AXA im v spolupráci s nadáciou Križovatka venovala monitory dychu Babysense II. Pomôžu monitorovať dych bábätiek a predísť tak neželanej zástave.

„Prístroje  na monitorovanie dychu sme venovali šťastným rodičom malej Mišky, Jakubka, Filipka a Lukáška. Koncom roka odovzdáme ďalšie prístroje nemocniciam, kde ich je nedostatok,“ hovorí Jana Tarčáková Janičová, hovorkyňa AXA na Slovensku a pokračuje: „S Nadáciou Križovatka spolupracujeme už dva roky. A sme radi, že môžeme byť užitoční. Niet lepšieho pocitu, keď viete, že ste možno pomohli zachrániť ľudský život.“

Význam monitorov dychu je mimoriadne dôležitý do jedného roku dieťaťa. BabySense včas signalizuje, ak sú parametre dychu veľmi pomalé (pod 10 mikro-pohybov za minútu), príliš rýchle (viac ako 90 mikro-pohybov za minútu), alebo neregistruje žiaden pohyb počas 20 sekúnd.

„Rizikové sú najmä predčasne narodené bábätká a dvojičky. Tie sa totiž nevyvíjajú úplne rovnako. Jedno z nich je vždy v slabšej fyzickej kondícii, čo môže byť nebezpečné. Momentálne máme v obehu 4000 monitorov dychu. Okrem ich samotného darovania mnohé z nich aj dočasne zapožičiavame rodinám, ktoré ich aktuálne potrebujú. Aj vďaka AXA tak pomáhame tým najmenším,“ konštatuje Táňa Tomash, riaditeľka Nadácie Križovatka a dodáva: „Čo je dôležité, zariadenie nie je agresívne a nepracuje na báze vĺn, elektrického prúdu alebo iných vplyvov.“

„Štvoričky pre nás boli doslova prekvapením. Viete si predstaviť, aká náročná je opatera počas celého dňa o štyri bábätká a 5 ročného synčeka. Teraz môžeme spať naozaj o niečo pokojnejšie,“ teší sa hrdá mamička štvorčiat Gabriela Lenčešová.

AXA

Čo je SIDS?

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS (Sudden infant death syndrome). Je to diagnóza, ktorú lekári stanovia bohužiaľ až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, vznikajúcej už v tehotenstve vplyvom rôznych rizikových faktorov.

Diskusia (0reakcií)