Štvornohé oči

Dvadsaťjeden pokladníc v tvare vodiaceho psa v BILLA Slovensko pomáha Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) financovať výcvik vodiacich psov pre nevidiacich. Deje sa tak vďaka verejnej zbierke Štvornohé oči. Od roku 2012 pomohla BILLA, okrem osvety, nevidiacim a slabozrakým viac ako 20 000 eurami.

425972
6.7.2014 / md

„ÚNSS ako organizátor zbierky začala vlani s výmenou starých pokladníc za nové. Nová pokladnica z laminátu má podobu reálneho vediaceho psa s postrojom a dvoma šteniatkami. Prispievame priamo aj  na výcvik vodiacich psov,“ hovorí Martina Kovacs, marketingová manažérka BILLA Slovensko. „Teší nás, že môžeme byť partnerom projektu, ktorý dáva nádej na  lepší – samostatný a nezávislý život nevidiacich a nachádza ťažko skúšaným ľuďom priateľov a pomocníkov,“ dopĺňa.

Výcvik za 19 300 eur

BILLA Slovensko sa stala aj symbolickým krstným otcom šteniatka, ktoré dostalo meno podľa jednej z privátnych značiek Billy – Klever. Klever však nie je hocijaké šteniatko, je to žltý labrador a je jedným z  „produktov“ účelového chovu vodiacich psov Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy. Výcvik jedného vodiaceho psa stojí približne 19 300 eur. Iba 40 % vychovávaných psov prejde náročným dvojročným výcvikom a je reálne umiestniteľných k zrakovo postihnutému človeku.

„Klever je ešte iba trojmesačné šteniatko, no už teraz sa javí ako bystrý psík, ktorý bude verný svojmu menu. V máji oslávil spolu so svojimi tromi súrodencami dva mesiace a vymenil svojich troch súrodencov za rodinu dobrovoľníka – vychovávateľa. Bude sa pripravovať na to, aby sa stal priateľom a najmä pomocníkom človeka so zrakovým postihnutím,“ hovorí Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre  vodiace a asistenčné psy (VŠVAP).

VŠVAP pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím prostredníctvom špeciálne vycvičených vodiacich psov už od roku 1995. Ako jediná organizácia na Slovensku je členom Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov a má svoj vlastný účelový chov labradorských retrieverov, kde sú chovné zvieratá vyberané práve s ohľadom na to, na aký účel bude ich potomstvo určené. Na celom procese vzniku vodiaceho psa sú dôležité nielen výchova a výcvik, ale najmä vrodená povaha, temperament a zdravie psa. Najvhodnejšími adeptmi na výcvik sú psy s miernou a jemnou povahou, primeraným temperamentom, ktoré sú ľahko ovládateľné a ktoré budú po krátkom zaškolení spolupracovať aj s niekým, kto nemá žiadne skúsenosti so psami. Ďalšou dôležitou vlastnosťou, o ktorú sa takýto chov snaží, je vysoká kontaktnosť, čo v praxi znamená, že záujem o svojho pána bude pre psa prioritou a pes bude z vlastnej iniciatívy vyhľadávať kontakt so svojím pánom. Počas svojej existencie vycvičila a odovzdala VŠVAP už  110 štvornohých pomocníkov ľuďom so zdravotným postihnutím.

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)