Ako spojiť teambuilding a dobrovoľníctvo

Príbeh o tom, ako sa dvesto zamestnancov spoločnosti RWE IT namiesto do práce vybralo pomáhať do krízového centra Dorka v Košiciach

374175
28.5.2012

Deň dobrovoľníctva tam oslavovali hrabaním štrku, žehlením, montovaním detských preliezok a maľovaním izieb a plota v centre.

„Bol  to veľmi zaujímavý a zároveň náročný deň. Keď sme ráno na dvore uvideli 200 ľudí, bol to šok. Zároveň sme však cítili veľkú zodpovednosť, aby sme to logisticky zvládli,“ priznal Martin Cvik z krízového centra, koordinátor dobrovoľníckeho podujatia. Zamestnanci nielen odviedli kus užitočnej práce, ale zaujímali sa aj o osudy klientov v centre. „Celkovo by som tento deň hodnotil ako jeden z najdôležitejších v našej histórii,“ dodal.

Dobrovoľníctvo ako teambuilding

S ponukou pomôcť prišla spoločnosť, ktorá pôsobí v oblasti informačných technológií. Manažéri firmy sa rozhodli, že zmenia charakter svojich teambuildingových aktivít. Generálny riaditeľ spoločnosti Olaf Baumann priznal, že robiť dobrovoľnícku aktivitu s takým počtom ľudí je výzva. Poradili si však. „Rozdelili sme ich do 10 tímov. Každý z nich sme pomenovali podľa filmových hrdinov ako James Bond, Shrek, Arabela, či Superman. Aby to bolo ešte zábavnejšie, zamestnanci dostali kostýmy, sukne, okuliare a iné doplnky, aby sme našu dobrovoľnícku prácu skombinovali so zábavou,“ vysvetlil. Do projektu sa zapojila aj lokálna televízia, ktorá dala zamestnancom videokamery, aby mohli všetko zdokumentovať a vytvoriť vtipné videá o svojom tíme.

Team Day spoločnosti RWE IT Slovakia spustil vlnu záujmu ďalších spoločností o tento typ teambuildingu. Aj preto si vyslúžil Cenu Via Bona Slovakia za zapájanie zamestnancov do dobrovoľníctva.

Nové detské ihrisko a vyžehlená bielizeň

„Mali sme v pláne vybudovať detské ihrisko pre 50 detí, ktoré žijú v našom centre. Nemali sme však dostatok peňazí na jeho výstavbu. Nakoniec sa stal zázrak. RWE IT sa rozhodla, že náš zámer podporí finančne a tiež vlastnou prácou svojich zamestnancov,“ vysvetlil Martin Cvik. Výsledkom nebolo len nové detské ihrisko, ale aj 60 metrov ošmirgľovaného plota, vyžehlená bielizeň, čistý sklad a 3 vymaľované detské izby. Zamestnanci spoločnosti navyše prefúrikovali 40 ton štrku. „Keby sme mali tieto práce urobiť svojpomocne, trvalo by nám to minimálne ďalších päť rokov,“ vypočítala riaditeľka krízového centra Jolana Šuleková..

Dobrovoľnícke podujatie nadchlo aj klientov centra, ktorých život na východnom Slovensku vôbec nie je jednoduchý. Dorka poskytuje služby mladým dospelým a osamelým rodičom s deťmi. Často ide o funkčné rodiny, ktoré sa ocitli v núdzi a nie sú schopné fungovať spolu. Otec rodiny smeruje do útulku a matka s deťmi do domova pre osamelých rodičov. „Aj zamestnanci zrazu zistili, že sú to takí istí ľudia, len trochu s ťažšími osudmi,“ povedal M. Cvik.

Diskusia (0reakcií)