Cena za sociálnu integráciu ide do finále

Nadácia ERSTE zverejnila zoznam finalistov medzinárodnej súťaže, Slováci na ňom nechýbajú

340545
17.3.2011 / Pavel Sibyla

Nadácia ERSTE zverejnila zoznam finalistov Ceny za sociálnu integráciu 2011. Do užšieho výberu súťaže, do ktorej sa prihlásilo 1850 projektov z dvanástich krajín, sa dostalo 133 projektov. Slovenské neziskové organizácie venujúce sa integrácii ľudí na okraji spoločnosti sa v súťaži nestratili. Do finále ich zo 106 prihlásených projektov postúpilo deväť.

„Výberový proces nie je pre nás ľahký, keďže dostávame množstvo dobrých projektov zaoberajúcich sa sociálnou integráciou,“ hovorí Dejan Petrovic, projektový manažér Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu. Podľa neho neziskové organizácie prešli počas krízy prerodom a museli byť mimoriadne inovatívne, aby získali dostatok financií na pomoc ľuďom zo sociálne znevýhodnených skupín. „Ak chcú dosahovať svoje ciele, neostáva im nič iné, ako pristupovať k tým istým problémom inak a kreatívnejšie,“ myslí si D. Petrovic.

Najvyšší počet finálových miest sa ušlo Českej republike – spolu 25. Za Českom nasledujú Rumunsko a Maďarsko s dvadsiatkou finálových nominácií.

Tím expertov Nadácie navštívi od 15. marca do 30. apríla všetkých 12 krajín, aby sa priamo na mieste zoznámil s finálovými projektmi. Po doplnení hodnotení na základe návštevy nominovaných organizácií sa všetkých 133 projektov predstaví medzinárodnej porote. Tá vyberie 30 víťazných projektov, ktoré si rozdelia ceny v hodnote 610 tisíc eur. Slávnostné udelenie cien sa uskutoční 20. júna 2011 v Prahe.

Všetky organizácie na zozname finalistov získajú podporu pri vytváraní vzťahov s médiami po dobu dvoch rokov. Financovať ju bude Nadácia a jej realizácie sa zhostia profesionálni PR konzultanti. Všetci finalisti budú mať tiež možnosť zúčastniť sa odborných seminárov zameraných na rozvíjanie sociálneho podniku ako alternatívneho spôsobu financovania.

Témou seminárov bude aj budovanie vzťahov s médiami a získavanie spôsobilostí v oblasti sociálnych médií. Všetci finalisti budú zaradení do medzinárodnej databázy Nadácie ERSTE - Social Integration Network.

Zoznam slovenských finalistov (názov organizácie, mesto, názov projektu):

Inštitút Krista Veľkňaza, Žakov, Inštitút Krista Veľkňaza

Rómske mediálne centrum, Košice, Rómska tlačová agentúra  

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, Bratislava, Spoločne proti diskriminácii ľudí s mentálnym postihnutím  

Áno pre život, Rajec, Sociálne a komunitné služby pre rodinu v ohrození a profesionalizácia mimovládnych organizácií

Denné centrum Divadla z Pasáže, Banská Bystrica, Tajomstvo umenia

ETP Slovensko - Centrum pre udržateľný rozvoj, Bratislava, Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku

ZOM Prešov, Prešov, Galéria Abilympiáda

Divadlo bez domova, Bratislava, Sociálne divadlo-nástroj proti sociálnemu vylúčeniu a chudobe

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím vo Vranove nad Topľou, Vranov nad Topľou, Aj my sme tu - chceme s Vami žiť aj pracovať

Foto na titulke – Nadácia ERSTE

© 2011 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)