Deň optimizmu

Nadácia Orange tento rok oslávila už svoje 15. narodeniny. Za toto obdobie sústredila všetky svoje aktivity na pomoc iným. Podporila viac ako 7-tisíc užitočných nápadov a aktivít, ktoré sa systematicky a dlhodobo venujú prioritne oblastiam vzdelávania, sociálnej inklúzie a komunitného rozvoja. Veľký deň pre Nadáciu Orange, 22. marec bol už po druhý raz aj neoficiálnym Dňom optimizmu.

421657
25.3.2014 / md

Jubilejné 15. narodeniny oslávila nadácia spolu so svojimi priaznivcami a priateľmi v priestoroch galérie design factory v Bratislave aj krstom Kroniky Nadácie Orange. Tri sudičky, ktoré boli pri uvedení tejto publikácie do života (na obrázku zľava) Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange, Oľga Feldeková a Viera Dubačová jej zaželali veľa ďalších úspešných rokov a dobrých nápadov, aby mohla naďalej plniť svoje ušľachtilé poslanie.

A.Cocherová, O.Feldeková a V.DubačováZdroj: Nadácia Orange

„Nadácia Orange je pre mňa takým slovenským obrom medzi nadáciami. Je najvýraznejšia, nie farbou loga ale jej vnútrom a obsahom. Kronika, ktorá sa dnes krstí je pre mňa takým denníkom pomoci druhým. Verím, že keď sa budú ľudia chcieť niečo o ďalších 15 rokov dozvedieť o Slovensku, budú v nej čítať ľudské príbehy, osudy, ale predovšetkým chuť meniť svoj život za lepší,“ povedala z krstných mám Kroniky Nadácie Orange Viera Dubačová.

História Nadácie Orange sa začala písať 22. marca 1999 pod názvom Konto Globtel. Odvtedy neúnavne pomáha v širokom spektre aktivít zlepšovať život jednotlivcov i komunít. Celkovo rozdelila Nadácia Orange za 15 rokov svojej činnosti 8,7 milióna eur. Po celý čas po jej boku nechýbal strategický partner – Nezisková organizácia Centrum pre filantropiu.

Aktívni ľudia poslali Nadácii Orange počas uplynulých 15 rokov celkovo neuveriteľných 23 105 žiadostí o podporu dobrých nápadov zo svojich grantových programov a ďalších 268 mimo grantových programov. V rámci grantových programov podporila Nadácia Orange spolu  až 5 960 projektov po celom Slovensku. Medzi projekty zamerané na rozvoj regiónov a komunít tak rozdelila až  1 812 486 eur, do oblasti sociálnej inklúzie smerovalo 1 575 421 milióna eur a na projekty v oblasti vzdelávania Nadácia Orange prerozdelila čiastku 2 161 807 milióna eur. Na projekty v ďalších oblastiach grantovej podpory, ktorým sa počas svojej existencie Nadácie Orange venovala, prerozdelila ďalších 547 700 eur.

„Množstvo žiadostí i podporených projektov za 15 rokov našej existencie potvrdzujú, že je dôležité nebáť sa vziať iniciatívu do vlastných rúk a nazerať na svet a výzvy optimisticky – treba veriť, že svet okolo nás skutočne môže byť lepší. Ďakujeme všetkým, ktorí sa v akejkoľvek podobe na projektoch podieľali a pomohli tak zlepšiť kvalitu života mnohým obyvateľom Slovenska,“ hovorí správkyňa Nadácie Orange Andrea Cocherová.

„Nadácia Orange predznamenala rozvoj firemného darcovstva na Slovensku. Už koncom deväťdesiatych rokov totiž začala ako prvá systematicky pôsobiť vo vybraných oblastiach verejnoprospešného záujmu ako subjekt, ktorý nehrá k sebe a na seba realizáciou vlastných projektov, ale „rozdáva prihrávky“. Grantovými programami podporuje snahy, ambície a zámery škôl, komunitných centier, neziskových organizácií a mnohých ďalších,“ hovorí Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu - partnera, ktorý Nadácii Orange pomáha ako radca, pomocník a spolupracovník už od jej vzniku. Už pätnásť rokov Nadácii pomáha tvoriť stratégiu, administrovať grantové programy a jej činnosť.

Kde sú Slováci najoptimistickejší

Pätnásť rokov aktivít Nadácie Orange potvrdilo, že optimistický pohľad na možnosť zmeniť svet okolo seba k lepšiemu zdieľa množstvo Slovákov. Píšu projekty, žiadajú o podporu svojich dobrých nápadov. Podľa počtu podporených žiadostí na počet obyvateľov Nadácia Orange zistila, že najviac optimistov na Slovensku žije v Banskobystrickom kraji, kde Nadácia Orange počas uplynulých 15 rokov podporila 1 112 projektov. Najviac optimistov spomedzi všetkých slovenských miest má mesto Trstená – Nadácia tam podporila až 36 projektov, čo je najviac k pomere k počtu obyvateľov zo všetkých slovenských miest. Nadácia Orange napokon našla aj obec, v ktorej žije najviac optimistov v pomere k počtu svojich obyvateľov. Obec Brdárka v Rožňavskom okrese si tak vyslúžila titul najoptimistickejšej obce a miesta na Slovensku.

A.Cocherová a J.aroslav Hric JančoZdroj: Nadácia Orange

Na obrázku Andrea Cocherová (správkyňa Nadácie Orange) a Jaroslav Hric Jančo, starosta obce Brdárka – najoptimistickejšej obce na Slovensku.

V deň optimistov sa môžu zapojiť všetci – nákupom za dobrý skutok

Aj tohtoročný 22. marec, deň svojich narodenín, si Nadácia Orange pripomenul oslavou Dňa optimizmu. Týmto symbolickým dňom nadácia pripomína, že optimistom môže byť každý a stačí pritom urobiť pre ľudí vo svojom okolí minimum. Tento rok dáva Nadácia všetkým  originálnu príležitosť ako prejaviť pozitívny postoj k svojmu okoliu. V Obchode pre optimistov môžu ľudia platiť namiesto peňazí dobrými skutkami a pridať tak ruku k dielu, aby bol svet okolo nás lepším. Virtuálny Obchod pre optimistov otvoril svoje brány 22. marca na facebookovej stránke Nadácie Orange (www.facebook.com/NadaciaOrange). Predmety vyrobené v chránených dielňach si v ňom budú môcť záujemcovia za dobrý skutok zakúpiť do 4. apríla 2014. Stačí ak dajú na oplátku prostredníctvom sociálnej siete verejný prísľub, že urobia niečo užitočné pre iných okolo seba či svoje okolie. Optimisti mohli navštíviť aj „kamenný“ obchod pre optimistov v predajni Orangeu v priestoroch nákupného centra Aupark v sobotu 22. marca.

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)