Deti choré na lásku

Richard Müller a Adela Banášová pokrstili knihu o tvrdom živote domovákov

388956
30.1.2013 / d

Knihu o osudoch mladých ľudí po odchode z detského domova, pokrstili minulý týždeň Richard Müller a Adela Banášová. „Krstný otec“ Richard Müller sa rozhodol knihu krstiť čistou vodou, pretože opisuje jednoducho a čisto realitu, v ktorej sa ocitajú mladí „domováci“.

„Potom, ako som knihu prečítal, mám svoje deti ešte viac rád a chcem v živote ešte viac pomáhať,“ povedal Richard Müller.

Spolu s Adelou Banášovou a zhodli na to, že sa v živote príliš často ľutujeme a nemáme na to vôbec dôvod. „Opäť som si uvedomil, že sa máme príliš dobre,“ povedal.

Knihu Deti choré na lásky napísala novinárka Andrea Hajdúchová, spracovala v nej rozprávanie mladých domovákov a Dany Müllerovej, ktorí mladým dospelým už 10 rokov pomáha. Dana Müllerová je sestrou herca Vlada Müllera a tetou Richarda Müllera. Mladým domovákom pomáha v rámci programu SOS spoločnosti Úsmev ako dar.

„Doma sme spávali na zemi siedmi vedľa seba. Na posteli som prvý raz ležala až ako sedemročná. Mama ma zmlátila tak, že som skončila v nemocnici. Sestričky ma najskôr zobrali do sprchy. Nikdy predtým som sprchu nevidela. Bála som sa, jačala som a ony nechápali prečo... Dostala som jedlo a čistá, v teple, na posteli, som hneď zaspala. Na druhý deň prišla mama a kričala, aby ma prepustili. Nechali ma s ňou odísť domov.“

Takto opisuje svoj príbeh jedno zo 14 detí – Zdenka. Až potom ako sa dostala do nemocnice začali sa o rodinu zaujímať sociálni pracovníci a Zdenku zobrali do detského domova.

Do osemnástich rokov žije dieťa v detskom domove. Poskytujú mu v ňom bývanie, stravu, ma v ňom zázemie, kamarátov, tety vychovávateľky. Potom ho hodia do vody a povedia mu: Plávaj! Áno, pri odchode z detského domova dostanú pár stoviek eur, to však stačí na pár mesiacov nájomného. Mladí dospelí končia v nízkoprahových ubytovniach, v charitných či azylových domoch, kde sa stretávajú s alkoholom, s kriminalitou, so závislosťami,“ hovorí Dana Müllerová o smutnom osude viacerých mladých dospelých.

„Kniha Deti choré na lásku odkrýva vážnu realitu, ktorej čelia deti po odchode z detského domova. Mladí ľudia hovoria o tom, ako skončili na ulici, ako nemali kde bývať, ako hľadali prácu a zadlžovali sa v nebankových spoločností a obrovské dlhy ich prenasledujú dodnes a bránia im usadiť sa. Deti hovoria o silnom pocite samoty, v detskom domove robili všetko hromadne. Vypestovali sme v nich závislosť od kolektívu a potom v 18 rokoch ich posielame preč, aby sa sami postavili na vlastné nohy,“ hovorí Andrea Hajdúchová.

Knihu Veľké príbehy malých ľudí Deti choré na lásku vydalo vydavateľstvo Slovart.

Zdroj: Foto - Úsmev ako dar

Diskusia (0reakcií)