Dotkli sa hviezd v Bratislave

442282
16.9.2015 / md

Skončil sa Európsky týždeň športu. Jeho cieľom bolo motivovať deti k športu, a preto priniesol Slovenský olympijský výbor svoje výchovno-vzdelávacie predstavenie Dotkni sa hviezd po Košiciach a Banskej Bystrici aj do Bratislavy, kde sa konalo už tretí rok po sebe. Deti sa v Športovej hale Mladosť zúčastnili na takej menšej olympiáde a aj sa poriadne zapotili pod dohľadom olympijských medailistov a viacnásobných majstrov sveta v rýchlostnej kanoistike Erika Vlčeka a Juraja Tarra, olympijského medailistu v džude Jozefa Krnáča a streleckej olympioničky Daniely Demjén Peškovej. A to nielen pri športe, ale aj pri pravej brazílskej sambe. Na predstavení Dotkni sa hviezd sa v Bratislave zúčastnilo 411 detí a 28 pedagógov z 9 škôl.

Mali sampioniZdroj: Slovenský olympijský výbor

Európsky týždeň športu, vyhlásený na obdobie od 7. do 13. septembra 2015, predstavuje novú iniciatívu Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity v celej Európe. Na Slovensku je koordinátor tohto projektu Slovenský olympijský výbor, ktorý pripravil niekoľko aktivít v troch mestách Slovenska. Nezabudol ani na Bratislavčanov. „Cieľom interaktívneho predstavenia Dotkni sa hviezd je predstaviť žiakom olympijské symboly a myšlienky, naučiť ich správaniu sa v duchu fair play, no hlavne ich rozhýbať. A preto tu máme tieto veľké športové vzory, aby sme ich motivovali,“ vysvetľuje riaditeľka oddelenia olympizmu SOV Ivana Motolíková.

Bratislavské deti si „do parády“ zobrali čerství majstri sveta v štvorkajaku Erik Vlček a Juraj Tarr, ale aj džudista Jozef Krnáč a strelkyňa Daniela Demjén Pešková, ktorá na akciu priviedla aj malú dcérku. Najprv im priblížili svoje športové začiatky a zážitky z olympiád, potom dozerali na ich športové súťaže v chôdzi, skoku do diaľky z miesta, „fúrikovaní“ i pri preťahovaní lanom. A ako národní ambasádori Európskeho týždňa športu sa deťom prostredníctvom videoposolstva veľmi motivačne prihovorili ďalší olympionici, strelkyňa Danka Barteková a triatlonista Richard Varga.

Deti sa pri aktivitach riadne zapotiliZdroj: Slovenský olympijský výbor

Strieborný i bronzový olympijský medailista a desaťnásobný majster sveta i Európy Erik Vlček bol na predstavení Dotkni sa hviezd v Bratislave už vlani, takže vedel, do čoho ide. „Páčia sa mi takéto akcie pre deti. Aspoň čiastočne sme im spoločnými silami priblížili, ako vyzerajú olympijské hry, dekorovanie na stupňoch víťazov, čo znamenajú olympijské symboly, aj aké krásne zážitky im môže prinášať šport. Dúfam, že si z toho niečo zobrali a že sme ich motivovali k tomu, aby sa venovali športu,“ povedal.

Vlčekov „parťák“ z dvojkajaka i štvorkajaka, strieborný olympionik a viacnásobný majster sveta Juraj Tarr nevedel, čo ho čaká. „Ale bol som celým predstavením príjemne prekvapený,“ konštatoval. „Deti mohli vidieť známych športovcov, veľa sa dozvedeli o olympiádach aj o športe, a zároveň si aj zašportovali. Program ich naozaj zaujal, bol veľmi živé a dobre motivované. Keď išlo o športové súťaže, hlásili sa takmer všetky. A spoločné fotografovanie s olympionikmi na záver si vychutnávali. Tí, čo získali medaily, sa z nich tešili ako z ozajstných a aj si do nich zahryzli.“

Program Európskeho týždňa športu sa tým však v Bratislave nekončí. „Radi by sme pozvali ľudí do športovej haly Mladosť aj v sobotu. Od ôsmej ráno do jedenástej predpoludním budú môcť darovať krv v rámci akcie Olympijská kvapka krvi spolu so strelcom Jozefom Göncim, plavcom Richardom Nagyom či s gymnastom Samuelom Piaseckým, a zároveň od 10. až do 16. hodiny v rámci akcie Objav svoj šport s mottom Deň otvorených dverí športovísk pre verejnosť aj objaviť vhodný šport pre svoje deti. Deti a ani rodičia častokrát totiž nevedia, aké športové kluby v ich meste pôsobia. Takto ich majú na jednom mieste a dieťa sa môže rozhodnúť, ktorý šport ho zaujal najviac,“ hovorí Ivana Motolíková.

Olympionik Erik Vlček s olympijskou faklouZdroj: Slovenský olympijský výbor

© 2015 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)