Knihy do škôl

Do projektu sa môže zapojiť každý – nájdi svoju školu a podpor ju teraz.

394494
19.5.2013

Spolu so slovenským spisovateľom a publicistom Michalom Hvoreckým si myslíme, že „knihy pre deti a mládež by mali byť na školách samozrejmosťou. Keď hovorím s mladými ľuďmi, snažím sa im odovzdať posolstvo, že ak budú čítať, prežijú s veľkou pravdepodobnosťou úspešnejší a lepší život a zarobia aj viac peňazí ako tí, ktorí knihy ignorujú“. Žiaľ, limitované finančné možnosti  neumožňujú školám obstarať dostatočný počet kvalitných detských kníh, ktoré by naplnili detské očakávania a hlad po fantastických príbehoch.

WellGiving, o. z., ktoré pomáha ľudom cez darcovský portál dakujeme.sk, sa rozhodlo pre ambiciózny cieľ. Do konca roka 2013 získať financie na nákup 4 800 detských kníh pre viac ako 3000 detí základných a materských škôl takmer.

Do projektu sa zapojilo viac ako 150 učiteľov zo 150 škôl po celom Slovensku. Ich úmyslom je vytvoriť priamo v triedach tzv. „čítacie kútiky“ a  inšpirovať deti k tomu, aby v detských knihách našli svojho najlepšieho „tichého“ priateľa. V súčasnom období pokročilých moderných technológií je tradičné čítanie kníh na ústupe. Preto je viac ako dôležité, aby deti spoznali skutočnú hodnotu knihy – najlepšieho priateľa človeka, ku ktorému sa môžu kedykoľvek vrátiť.

Deti trávia v škole toľko času, že ani doma ho tak veľa netrávia. Knihy v školách sú namieste. Keby každý rodič podporil ich kúpu, tak v každej triede bude 15 až 20 kníh“, povedal Juraj Kemka, ktorý spolu so svojou manželkou Adrianou bez nároku na honorár čítali deťom. Projekt Veľké knižné venovanie apeluje najmä na rodičov detí a učiteľov, aby s deťmi trávili čas aj čítaním kníh. Práve spoločné čítanie kníh v rodinnom či školskom prostredí dokáže preniesť deti z reality do sveta fantázie a detských snov, rozvíja empatiu a komunikačné schopnosti dieťaťa.

Projekt Veľké knižné venovanie vznikol za pro bono pomoci týchto parnterov: Mayer/McCann Erickson, IAB Slovakia, mrkvicka.sk, ini.sk, Osmijanko, n.o., B4B, Tomáš Halász - fotograf, manželia Adriana a Juraj Kemka, Cirkevná ZŠ Narnia, ZŠ internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou v Bratislave, Marcel Jánošík z Národnej diaľničnej spoločnosti, Jana Voberová.

Zapojiť sa môže každý – nájdi svoju školu a podpor ju teraz.


Diskusia (0reakcií)