Miss strom

Stromom roka 2012 sa stal 138-ročný platan z Komjatíc

384133
31.10.2012 / md

Už desiaty ročník ankety Strom roka bola opäť Nadácia Ekopolis a hHlavným partnerom ankety je Slovenská sporiteľňa. Jej cieľom je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Patrónom tohto ročníka bol spevák Peter Lipa. Takmer 2 300 hlasov z celkového počtu hlasujúcich (14 251, čo je o 4 084 viac  ako vlani) sa stal údajne najhrubší strom na Slovensku s obvodom kmeňa 930 cm – platan javorolistý z Komjatíc v okrese Nové Zámky). Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na 2. mieste, s počtom hlasov 2 152, sa umiestnila lipa malolistá z Opinej v okrese Košice. Tretie miesto patrí orechu čiernemu zo Serede, ktorého od strieborného miesta delí 6  hlasov.

„Sme príjemne prekvapení vysokou účasťou na hlasovaní. Viacerí nominujúci finalistov nenechali nič na náhodu a veľmi aktívne oslovovali ľudí a organizácie vo svojom regióne,  s cieľom nazbierať pre svoj obľúbený strom čo najviac hlasov. A čo nás najviac teší je skutočnosť, že rozhodujúcu úlohu pri konečných výsledkoch zohrali hlavne základné školy. Vyzerá to, že stromy majú v deťoch svojich prirodzených priateľov, “ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Víťazný platan získa odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste,  rovnako získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, traja hlasujúci zase knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Na obrázku zástupcovia miestnej samosprávy obcí, v ktorých ocenené stromy rastú, preberajú ocenenia od Petra Lipu, Juraja Mesíka (vpravo), člena Správnej rady Nadácie Ekopolis a Marty Krejcarovej, riaditeľsky odboru komunikácie a sponzoringu Slovenskej sporiteľne (vľavo).

 

Zdroj: Foto - Milan Debnár

Foto – Milan Debnár

© 2012 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)