Modrý kruh v Avione

Predchádzať cukrovke sa dá aj zábavnou formou

385225
16.11.2012 / d

Deti základných škôl v bratislavskom OC Avion ukázali, že cukrovke sa dá predchádzať aj inak, než odriekaním toho, čo máme radi. Pri príležitosti Svetového dňa diabetu sa tu zišlo vyše 200 detí z desiatich základných škôl z celého Slovenska, ktoré predviedli svoje návrhy ako predchádzať tejto vážnej pandémii. Podujatie bolo vyvrcholením pilotného projektu Modrý kruh, do ktorého sa zapojilo vyše 50 základných škôl. 

Podujatie v obchodnom centre Avion v Bratislave sa nieslo v znamení piesní, tancov, hier a modrých kruhov, ktoré sú medzinárodným symbolom boja proti diabetu. Žiaci, ktorí počas uplynulých dvoch mesiacov pod vedením svojich učiteľov a odborných konzultantov pracovali na svojich projektoch na prevenciu cukrovky prišli predviesť svoje návrhy a ukázať, že predchádzať cukrovke je jednoduché a dokonca zábavné. Tajomstvo prevencie cukrovky ale aj iných civlizačných ochorení totiž spočíva najmä v tom, čo je pre človeka prirodzené a príjemné – zdravá a chutná strava, pohyb, tanec, či hry, ktoré nám pomôžu udržať sa v kondícii, dobrej nálade a zbaviť sa nahromadených negatívnych emócií, či stresu.

Svoje projekty v Bratislave predstavili žiaci základných škôl z Borše, Banského, Blatného, Bratislavy, Dohňan, Komjatíc, Nitry, Senice a Vrútok. Predstavenia škôl odštartovali žiaci ZŠ Borša veselou rannou rozcvičkou v štýle zumby, po nich nasledovalo divadielko a tanec v podaní detí z Vrútok a prvý blok prezentácií uzavrela škola z Banského, ktorá problematiku cukrovky vysvetlila rozprávkovým príbehom ukončeným tradičným tancom karička. Žiaci zo ZŠ Ondreja Cabana v Komjaticiach, Cirkevnej ZŠ Narnia v Bratislave a ZŠ Benkova v Nitre predstavili recepty na zdravé a chutné desiaty, jedlá, či dokonca dezerty, ktoré zhromaždili v spolupráci so svojimi rodičmi, starými rodičmi, ale aj za pomoci diétnych sestričiek a konzultatov projektu. „Ani som nevedel, že zdravé jedlá môžu byť také dobré“, komentoval výsledky práce piatakov zo ZŠ Narnia ich spolužiak Samko.

Zdroj: Foto – Neuropea

Najvýstižnejšie by sobotňajší deň v Avione mohol charakterizovať projekt ZŠ Dohňany pod názvom Štvorlístok zdravia, v ktorom štyri lístky symbolizovali telesnú zdatnosť, zdravý výživu, kreativitu a osvetu. Tieto myšlienky doplnili aj zvyšné prezentujúce školy z Blatného a Senice. Nezabudlo sa ani na ostatné školy, ktoré sa zapojili do projektu Modrý kruh v regiónoch Slovenska – ZŠ z Gelnice, Školu užitkového výtvarníctva v Košiciach, ZŠ pri zdravotníckom zariadení v Nitre, deti z Jablonice, Kamenca nad Cirochou a iné. Ďalšie školy, ako napríklad špeciálna základná škola Ádorská v Dunajskej strede, ZŠ Adyho v Štúrove, či Dneperská v Košiciach svoje aktivity pri príležitosti Svetového dňa diabetu budú realizovať vo svojom domácom prostredí na školách, či vo svojom meste.

Zlatým klincom programu v Avione bolo predstavenie Sladký Leonardo v podaní študentov Katedry bábkarskej tvorby VŠMÚ v Bratislave pod vedením prof. Jána Uličianskeho. Príbeh kocúra Leonarda je analogický so životným štýlom súčasného moderného človeka so všetkými jeho neresťami. Riešenie jeho problému v podobe zdravého životného štýlu ponúka záverečná pieseň predstavenia, ktorá sa stala hymnou projektu Modrý kruh.

Zdroj: Foto – Neuropea

Projekt Modrý kruh sa uskutočňuje pod odbornou garanciou Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Partnermi projektu sú aj Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku a Sekcia sestier pracujúcich v diabetológii a finančne ho podporuje spoločnosť Novo Nordisk Slovakia, s.r.o., ktorá venuje vybraným školám finančný príspevok na realizáciu projektov, vytvorených deťmi pod vedením ich učiteľov, rodičov, či diabetologických sestier.

Do projektu Modrý kruh sa zapojili žiaci pod vedením učiteľov z 54 základných škôl, v 41 mestách Slovenska. Rozpracovali spolu 63 projektov, v ktorých predložili svoj pohľad na prevecniu cukrovky. „Budeme však radi, ak sa do budúcna k nám pridajú aj ďalšie školy so svojimi projektami“, hovorí Roman Russocki, generálny riaditeľ spoločnosti Novo Nordisk Slovakia.

Cieľmi Národného diabetologického programu je zlepšenie starostlivosti o pacientov a zavedenie efektívnych liečebných postupov. Veľká časť je však venovaná aj prevencii a včasnému záchytu ochorenia. „V rámci preventívnych aktivít NDP sa Slovenská diabetologická spoločnosť stala aj odborným garantom projektu Modrý kruh, ktorého veľký potenciál spočíva práve v tom, že oslovuje deti na základných školách.  Jedným z našich cieľov je, aby sa zásady zdravého životného štýlu dostali aj do osnov výučby na školách a to najlepšie ako samostatný predmet. Je na to najvyšší čas“, hovorí Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti. „Niektorú z predispozičných génových variácií a teda riziko pre diabetes mellitus 2. typu máme v génoch skoro všetci. To nezmeníne. Samotné ochorenie však vyvoláva najmä nesprávny a nezdravý životný štýl a ten zmeniť môžeme. Je preto dôležité, aby sme sa už v  detstve naučili pred týmto ochorením účinne chrániť. Prevencia cukrovky pritom nie je nič nepríjemné, ani zložité. Stačí, keď sa vrátime k tomu, čo je pre náš organizmus prirodzené – pohyb, zdravá, prirodzená a rozmanitá strava, normálna hmotnosť a odbúranie zlozvykov ako fajčenie, prejedanie sa, či sedavý spôsob života“, vysvetľuje Doc. E. Martinka.

Na obrázku (sprava) Doc. MUDr. Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti, Natália Račeková zo spoločnosti Novo Nordisk, Market Access and Public Affairs Manager, moderátor Roman Bombo.

 

Zdroj: Foto – Neuropea

Foto – Neuropea

Diskusia (0reakcií)