Siemens obdaroval Žilinskú univerzitu

Priemyselný softvér Product Lifecycle Managment za 1,3 milióna eur pre študentov

361661
10.11.2011 / md

Študenti Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity sa od tohto školského roka začínajú zásluhou nového softvéru Product Lifecycle Managment (PLM) od spoločnosti Siemens, pripravovať na praktické využívanie inovatívnych technológií, ktoré sa čoraz viac využívajú už aj v slovenskom priemysle. Softvér si z rúk Vladimíra Slezáka, generálneho riaditeľa Siemens, s.r.o. (na obrázku druhý sprava), symbolicky prevzal profesor Štefan Medvecký, dekan Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity (na obrázku druhý zvľava). Sebastian Vettel, pilot stajne Red Bull Racing, ktorá tiež využíva softvér Siemens PLM sa štyri kolá pred koncom tohtoročnej sezóny formuly 1 opäť stal majstrom sveta aj vďaka 100 % spoľahlivosti svojho monopostu a možnosti jeho flexibilných zmien počas sezóny.

Siemens_archiv

Zdroj: Foto - Siemens

„Žilinskej univerzite sme darovali spolu 30 licencií softvérového systému PLM Tecnomatix a Teamcenter v hodnote 1,3 milióna eur. Univerzita v Žiline je pre svoju lokalitu úzko prepojená s automobilovým priemyslom, preto veríme, že jej absolventi, ktorí budú expertmi vo využívaní nášho softvéru PLM, pomôžu inovovať výrobné procesy nielen v automobilkách, ale aj v iných slovenských firmách, kde sa určite výborne uplatnia,“ povedal Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens s.r.o. a predstaviteľ koncernu Siemens na Slovensku, pri odovzdaní daru na medzinárodnej konferencii Siemens PLM Automotive Forum v Bratislave.

„Získanie softvéru PLM od spoločnosti Siemens znamená pre našu fakultu a celú univerzitu obrovský kvalitatívny skok a posúva vzdelávanie a prípravu odborníkov smerom k vedomostnej spoločnosti,“ uviedol profesor Štefan Medvecký zo Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity.

„Náš softvér sa stal dôležitou súčasťou inovatívnych riešení výrobných procesov v podnikoch a firmách pôsobiacich na Slovensku. Sme radi, že týmto darom môžeme prispieť k zvýšeniu kvality výučby na Žilinskej univerzite a ku kvalitnej príprave absolventov do praxe,“ povedal Hermann Kaineder, regionálny riaditeľ Siemens PLM v Rakúsku a CEE (na obrázku vpravo).

Príprava v predstihu

Konkrétne ide o softvérové riešenie digitálneho podniku, digitálnej výroby a správy dát, zásluhou ktorého sa budú študenti pripravovať na riešenie náročných úloh v oblasti riadenia výroby, simulácie a optimalizácie výrobných procesov. Softvér bol zaradený do výučby od začiatku školského roka 2011/2012. Žilinská univerzita sa tak môže oprieť o špičkové výskumné pracovisko európskeho formátu a využívať najnovšie know-how v oblasti digitálneho podniku. Študenti univerzity sa budú môcť v predstihu pripraviť na využívanie technológií, ktoré bude priemysel zavádzať až v budúcich rokoch.

„Možnosť vychovávať  svojich študentov najmodernejším softvérovým produktom je naozaj veľkým prínosom pre Žilinskú univerzitu, rovnako ako pre oblasť automobilového priemyslu, ktorý je vlastne nosným priemyslom v rámci Slovenskej republiky,“ uviedol pri odovzdávaní daru Peter Ondrejka, generálny riaditeľ sekcie stratégie MH SR (na obrázku vľavo).

Pre využívanie licencií Siemens Tecnomatix zriadila Žilinská univerzita učebňu s pätnástimi pracoviskami, kde sa vzdelávajú prevažne doktorandi. Od septembra 2011 funguje aj laboratórium Digitálneho podniku, ktoré slúži pre študentov nižších ročníkov. Od roku 2012 budú riešenia Tecnomatix postupne zavedené aj do výučby ďalších predmetov na Strojníckej fakulte. Zámerom je, aby všetci študenti Strojníckej fakulty absolvovali vybrané práce s podporou technológií Tecnomatix.

Spoľahlivé monoposty

Inžinieri Red Bullu ladia monoposty softvérom Siemens

Pilot stajne Red Bull Racing Sebastian Vettel sa štyri kolá pred koncom tohtoročnej sezóny formuly 1 stal najmladším dvojnásobným majstrom sveta, ktorý dokázal obhájiť titul. Tohtoročný seriál formuly 1 ukázal, že monoposty Red Bullu sú najspoľahlivejšie spomedzi všetkých vozidiel. Jazdci Sebastian Vettel a Mark Webber až do Veľkej ceny Talianska, kde druhý z jazdcov havaroval, dokončili každé kolo, ktoré začali. Aj vďaka tomu mohol Sebastian Vettel v predstihu osláviť v japonskej Suzuke druhý titul majstra sveta. Takmer nedostižný náskok má Red Bull aj v súťaži tímov. Zásluhu na tom má aj spoločnosť Siemens, ktorá poskytla Red Bullu CAD softvér NX© na vývoj monopostov a špecializovaný softvér Teamcenter© na riadenie dát pri vývoji a na spoluprácu vývojového tímu.

Inžinieri počas sezóny stále vyvíjajú už kompletný monopost, projektujú nové časti, montujú dohromady všetkých približne 4 000 komponentov a podrobujú vozidlo pevnostným, kinematickým a dynamickým testom – to všetko za stolom pri počítači. Kliknutie myšou stačí vývojárom na virtuálny návrh a výrobu nových dielov. Netreba ručne zadávať žiadne údaje do obrábacích strojov. Za pomoci softvéru PLM od Siemensu Red Bull Racing významne zredukoval aj mieru výroby fyzických prototypov a znížil odpad materiálu. Okrem toho projektanti a výroba ušetria 75 percent svojho času tým, že skrátili zdĺhavé a opakujúce sa časti procesu projektovania a výroby.

Monipost_Siemens

Zdroj: Foto - Siemens

© 2011 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)