Nepočujúci paraglidista šije padáky

Jozef Markovič pracoval ako čalúnnik, ale nebol spokojný. Potom sa dostal k paraglidingu. Dnes vďaka podpore od Telekomu podniká

373807
22.5.2012

„Päť rokov som šil volanty. Práca ma bavila, ale pracoval som s lepidlom, ktoré veľmi páchlo. Necítil som sa zdravotne dobre a hľadal som si ďalšia zamestnanie. Vedel som, že na Slovensku nikto neopravuje padáky a ani ich nešije. Materiál sa dal kúpiť aj u nás, a tak som sa rozhodol, že ich budem robiť ja,“ hovorí Jozef Markovič, ktorý minulý rok absolvoval kurz podnikania prostredníctvom Nadačného fondu Slovak Telekom v Nadácii Pontis.

K šitiu padákov sa dostal vďaka slovenskému majstrovi v paraglidingu Petrovi Vrabcovi, s ktorým sa zoznámil na pretekoch. „Nebolo mi dosť jasné, ako dokáže lietať, keď nepočuje prístroj, ktorý mu signalizuje, či stúpa alebo klesá. Načrtol som mu, že by sa pre neho dala vybaviť nejaká práca vo firmách, ktoré sa venujú padákom,“ spomína si.

Nepočujúci sa učia podnikať

Nepočujúci paraglidista si splnil sen o zamestnaní, v ktorom môže rozvíjať svoj talent a spolu s ním 10 ďalších nepočujúcich, ktorí sa prihlásili do programu Hľadáme ďalší zmysel – Pre PRE PODNIKANIE. „Hľadanie práce je v tomto čase komplikované aj pre počujúceho. Aké to potom musí byť pre človeka s hendikepom? Snažíme sa to uľahčiť aspoň ľuďom so sluchovým postihnutím. Organizujeme pre nich podnikateľské kurzy, aby sme im vysvetlili nástrahy na trhu práce a rozšírili ich možnosti  uplatnenia sa,“ vysvetlil hovorca Telekomu Andrej Gargulák. Aj vďaka programu nemusí vyučený zlatník umývať autá, mladý grafik robiť skladníka a mnohí ďalší môžu byť nezávislí od podpory štátu. Na Slovensku v súčasnosti úspešne podniká 30 nepočujúcich podnikateľov, ktorí ponúkajú svoje služby verejnosti. Medzi nimi sú kaderníčky, stolár, fotograf, ale aj grafický dizajnér.

Posunkovať sa učí aj verejnosť

Telekom vlani zorganizoval aj kurz posunkového jazyka pre verejnosť. Posunkovať sa učili nielen študenti a sociálni pracovníci, ale dokonca aj nepočujúci mladý muž, ktorý sa nevedel dohovoriť s kamarátmi, ktorí posunkujú. „Podľa uchádzačov bolo najťažšie rozhýbať ruky. Chuť učiť sa však bola veľká,“ povedal Andrej Gargulák. Nepočujúci sú pre Telekom veľmi dôležitou komunitou. „V minulom roku sme naučili základom posunkového jazyka 33 predajcov a 12 sa zdokonalilo v kurze pre pokročilých. Snažili sme sa však upozorniť aj na to, že nepočujúci sú súčasťou našej spoločnosti,“ dodal. V projekte 7. zmysel sa do úlohy nepočujúcich dostalo 7 známych osobností, ktoré počas 7 dní museli vyriešiť 7 rôznych situácií pomocou posunkového jazyka, čím sa verejnosť mohla dozvedieť, aké je to byť nepočujúcim. Svojim priateľským prístupom k nepočujúcim inšpirovali kapelu Desmod, aby zložila pieseň Zvukoprázdno. V pripravovanom videoklipe účinkujú aj nepočujúci.

Diskusia (0reakcií)