Vyrastá nová generácia úspešných Rómov

449722
11.3.2016 / md

Na Slovensku vyrastá mladá rómska generácia, ktorá dokazuje, že aj Rómovia môžu byť vzdelaní a úspešní. Organizácia Divé maky za 10 rokov pomohla cez svoj štipendijný program viac ako 150 mladým rómskym talentom zo sociálne znevýhodneného prostredia, aby mohli inšpirovať svojich rovesníkov.

Mnohé talenty z Divých makov, ktoré vyrastajú v ťažkých sociálnych podmienkach na Slovensku, dnes môžu úspešne študovať na stredných a vysokých školách vďaka podpore svojich darcov. Prostredníctvom štipendijného programu dnes študuje 36 mladých Rómov na umeleckých školách, gymnáziách, ale aj na univerzitách. Jeden študent dokonca pôsobí v zahraničí a 20 dospelých Rómov dokázalo zmeniť svoj život k lepšiemu.

Jedným z talentov je aj Adrián Sivák, ktorý pochádza z obce Varadka na východnom Slovensku. Pôvodne bol v Divých makoch zaradený ako tanečný talent, kým sa nezačal profilovať ako výborný študent. Adrián tento rok bude maturovať na gymnáziu v Bardejove a po jeho skončení chce pokračovať v štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. „Raz by som chcel svojej rodine vrátiť podporu, ktorej sa mi dostáva, aby sa mohli mať lepšie ako doteraz,” hovorí o svojej motivácii.

Okrem toho, že mu pomáhajú rodičia, má aj svoju „adoptívnu“ mamu a darkyňu, herečku Petru Polnišovú. Herečka sa svojou podporou Divých makov snaží presvedčiť aj ďalších,  že každé dieťa by malo mať na Slovensku rovnaké šance bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádza. „Adriána podporujem už štyri roky, pretože je nesmierne nadaný a rád sa učí. Rozhodla som sa mu pomôcť, lebo mnohé talentované deti majú na veľa, ale kvôli zlej sociálnej situácii sa nemôžu vzdelávať,“ vysvetľuje Petra Polnišová. Za ten čas sa stal z malého chlapca úspešný mladík. Herečka pozorne sleduje Adriánove výsledky. „Teší ma, že moja pomoc má zmysel. V niektorých regiónoch na Slovensku je situácia veľmi ťažká. Verím však, že jediná šanca, ako môžeme mladým ľuďom pomôcť uplatniť sa, spočíva práve v osvete a v zmene vzdelávania na Slovensku,” dodáva herečka.

Stálou darkyňou je aj moderátorka Adela Banášová, ktorá podporuje výtvarný talent z Čičavy, Michala Jarku. Michal žije so sestrami a rodičmi v malom dvojizbovom domčeku v osade. Rezbárstvu venuje všetok voľný čas, ale venuje sa aj divadlu a v škole patrí medzi najlepších žiakov v triede. Medzi darcami, ktoré podporujú talentované rómske deti a mladých prostredníctvom Divých makov nie sú len známe tváre. Pomáhajú im ľudia z rôznych regiónov Slovenska, pričom najväčšia podpora smeruje talentom do Banskobystriského, Košického a Prešovského kraja.

„V Divých makoch sa momentálne konajú talentové skúšky, ktoré nám pomôžu vybrať ďalších 15 detí. Náš program je unikátny v tom, že deti a mladí majú okrem štipendií aj svojich mentorov v regiónoch, kde deti žijú. Všetci absolventi Divých makov, ktorí už úspešne ukončili štúdium, sú dnes zamestnaní a naplno integrovaní do spoločnosti,” hovorí správkyňa organizácie Divé maky, Barbora Kohútiková.

Vedeli ste, že momentálne vďaka programu Divých makov...
•         21 štipendistov študuje na stredných školách.
•         7 rómskych študentov sa dostalo na univerzity.
•         6 študentov sa chystá maturovať.
•         5 štipendisti plánujú pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
•         1 štipendista študuje v zahraničí.
•         5 študentov, ktorí v minulosti boli v programe, pokračujú v štúdiu v zahraničí.

Petra Polnišová už 4 roky podporuje Adriána SivákaZdroj: Divé maky

Zľava Barbora Kohútiková, Adela Banášová, Michal Jarka, Petra Polnišová, Mário Žiga, Adrián SivákZdroj: Divé maky

Zľava Michal Jarka, Adrián Jarka a jeho darkyňa Petra PolnišováZdroj: Divé maky

© 2016 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)