Deň Zeme podľa VÚB

Deň Zeme, ktorý si každoročne pripomíname 22. apríla, je už tradične príležitosťou, kedy sa o ekológii a hlavne ničivých dopadoch ľudského správania na životné prostredie hovorí intenzívnejšie. Aby nezostalo len pri teórii, čoraz viac spoločností sa zapája aj do rôznych organizovaných aktivít zameraných na ochranu životného prostredia.

422846
20.4.2014 / md

Netlačte a separujte.

Najjednoduchším spôsobom ako šetriť prírodu z kancelárie je obmedziť tlač dokumentov na minimum. Pozvánku či podklady na poradu si môžete prečítať aj na monitore počítača. Ak už sa bez tlačenej podoby dokumentov nezaobídete, je vhodné zvoliť obojstrannú tlač. „Na zasadnutiach manažmentu používame výhradne materiály v elektronickej podobe. Za rok sa nám týmto spôsobom podarilo znížiť spotrebu papiera o takmer 4 tony,“ hovorí Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky. Dôležité je tiež použitý papier separovať, aby mohol byť následne recyklovaný. Podľa údajov severoamerickej organizácie pre ochranu životného prostredia Earth Care totiž výroba 1 tony papiera z recyklovanej suroviny spotrebuje v porovnaní s výrobou z celulózy len polovičné množstvo vody, zníži znečistenie ovzdušia o 74 - 75% a zachráni 17 stromov. Hlavne vo veľkých spoločnostiach táto položka nemusí byť zanedbateľná. „Za uplynulý rok sme vyseparovali celkom 41 286 kg papiera, vďaka čomu sme pred výrubom zachránili viac ako 700 stromov,“ dodáva Kohútiková.

Vypnite.

Veľmi efektívnou metódou ochrany životného prostredia je aj znižovanie spotreby energií. Kým mnohí ľudia si pri odchode z kancelárie zvyknú nechávať svoj počítač v tzv. spiacom režime, faktom je, že aj „spiace“ zariadenie zostáva stále dosť veľkým konzumentom elektriny. Riešenie pre zábudlivcov je jednoduché – odkazy. „V našej banke používame tento spôsob už roky. Pri vypínačoch aj v blízkosti monitorov sme umiestnili informačné nálepky, ktoré motivujú k šetreniu energiami. Výsledky sú markantné, len za posledný rok sa nám podarilo znížiť celkovú spotrebu  energií o 2 302 104  kWh, čo je v prepočte ročná spotreba takmer 150 bežných domácností,“ vysvetľuje Kohútiková.

Auto nechajte doma. 

Človek, ktorý sám v aute týždenne najazdí do práce a späť približne 100 kilometrov, si  na svoje „ekologické“  konto pripočíta približne 900 kg emisií CO2 za rok1. Ak by rovnakú trasu absolvoval autobusom MHD, množstvo emisií by sa mu znížilo na 200 kg. Samozrejme, ešte ekologickejším variantom je jazda trolejbusom, električkou či stále populárnejším bicyklom. „Služobné cesty sa v maximálnej možnej miere snažíme nahrádzať videokonferenciami. Pre kolegov - zástancov tzv. zelenej dopravy ako aj našich klientov, ktorí preferujú jazdu bicyklom, máme k dispozícii aj stojany. A pokiaľ sa záujem o túto formu dopravy zvýši, sme pripravení počet stojanov znásobiť,“ dodáva E.Kohútiková.

© 2014 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)