Dievčatá v IT

451801
3.5.2016 / md

Slovensko sa opätovne pridalo k celosvetovej iniciatíve na podporu  žien v IT pod názvom Girl´s Day. Deň žien v informačno-komunikačných technológiách si pripomínajú ľudia vo viac ako 16 krajinách na celom svete a Slovensko sa k celosvetovej iniciatíve pridalo prvýkrát v roku 2014. Pravidlom je, že Girl´s Day sa koná vždy vo štvrtý štvrtok štvrtého mesiaca v roku.

Celosvetová iniciatíva na podporu žien v komunikačno-informačných technológiách, vďaka ktorej Girl´s Day vôbec vznikol, štartovala pôvodne v Spojených štátoch amerických ešte v roku 1993 pod názvom „Take our daughters to work“. Školáčky navštevovali zamestnania svojich rodičov a známych. Prostredníctvom žien, aktívnych v technologických odboroch, sa iniciatíva, ale už pod zmeneným názvom dostala aj do Európy. Štartovacou európskou krajinou bolo Nemecko, ktoré Girl´s Day organizovalo prvýkrát v roku 2001. Doteraz sa celosvetového dňa žien v informačno-komunikačných technológiách zúčastnilo dovedna 1,5 milióna dievčat.

Tretí ročník Girl´s Day na Slovensku – tak ako po ostatné roky organizovalo občianske združenie Aj TY v IT – v spolupráci s vedeckými inštitúciami, firmami a organizáciami od Bratislavy až po Košice. Aj Ty v IT vzniklo v čase, keď počet dievčat na IT fakultách dlhodobo atakoval 3% - 5% z celkového počtu študentov týchto škôl. Dnes je ich počet sme na úrovni 10%. Cieľom AJ Ty v IT, ako aj samotného projektu Girl´s Day, je, prezentovať informatiku ako zaujímavý študijný program, ukázať dievčatám perspektívny životný smer a atraktívne povolanie.

Tento rok sa do Girl´s Day zapojilo 108 škôl z takmer 60 miest Slovenska. A čo je najdôležitejšie, viac ako 910 dievčat. Všetky čakal vo vopred prihlásených spoločnostiach, inštitúciách a firmách čakať zaujímavý a inšpirujúci program. Najviac dievčat v počte 62 prijala firma spoločnosť T–Systems v  Košiciach. Medzi strednými školami „zvíťazilo“ Gymnázium Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré vyslalo do podnikov 110 dievčat. Girl´s Day 2016 sa uskutočňuje pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Na obrázku dekanka FIIT Mária Bieliková a vzácny hosť z Technickej univerzity vo Viedni, prof. Geraldina Fitzpatricková.

Hosť z Technickej univerzity vo ViedniZdroj: STU

© 2016 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)