Naše mesto - naša vec

Naše mesto je názov najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v Strednej Európe. Do 280 rôznych aktivít sa v piatok 15. júna zapojí 4800 dobrovoľníkov z jedenástich slovenských miest.

375260
13.6.2012

V Bratislave je pre niektorých dobrovoľníkov pripravený akčný cabriobus, ktorý ich zavezie na neznáme miesta. Ďalší budú variť guláš pre bezdomovcov, predávať časopis Nota Bene, čistiť Malý Dunaj na člnkoch a mnohí sa rozhodli venovať svoj čas seniorom a ľuďom, ktorí to nemajú v živote ľahké. Pomáhať sa bude aj v Tatrách, na Hrade Hričov či Lietavskom hrade.

Tento rok sa do Nášho Mesta, ktoré organizuje Nadácia Pontis a skupina firiem Engage,  zapojí Bratislava, Hlohovec, Galanta, Sereď, Šaľa, Trenčín, Žilina, Partizánske, Košice, Spišská Nová Ves a Liptovský Mikuláš. Dobrovoľníci budú odstraňovať skládky, skrášľovať parky a školské dvory, maľovať preliezky na detských ihriskách, ale aj skrášľovať sociálne zariadenia. Pomáhať sa bude v Zoologickej záhrade v Spišskej Novej Vsi, bratislavskí a galantskí seniori pôjdu s dobrovoľníkmi na prechádzku do mesta a dobrovoľníci budú v sobotu čistiť aj turistický chodník na trase Hrebienok - Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách. Košickí mentálne hendikepovaní herci budú mať vďaka dobrovoľníkom nové kostýmy a kulisy na septembrovú premiéru Divadla Hopi hope. Novinkou sú aktivity zamerané na prácu s médiami, marketing, komunikáciu a rozvoj počítačových zručností. Dobrovoľníci sa v rámci Nášho Mesta môžu stále prihlásiť aj na najväčší hudobný festival Bažant – Pohoda v Trenčíne, ktorého organizátori potrebujú pomoc. 

Okrem firemných dobrovoľníkov sa každoročne zapájajú aj ľudia z verejnosti. Cieľom podujatia je ukázať na Slovensku, čo prináša pomoc nielen dobrovoľníkom, ale aj okolitej komunite, v ktorej pôsobia. Počas Nášho Mesta je jedno, či je človek z veľkej alebo malej firmy, či z východného alebo stredného Slovenska, či je generálnym riaditeľom alebo projektovým manažérom. Dôležité je, že pomáha a zapojí sa. V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v Rači bude pomáhať a manuálne pracovať aj päťdesiatka manažérov a generálnych riaditeľov firiem, ktoré pôsobia na Slovensku. Okrem úpravy záhrady, sadenia levandule, hry petanque so seniormi, poskytnú aj poradenstvo v oblasti financií a manažmentu vedeniu zariadenia. Takisto spoločne podpíšu iniciatívu Prihlasujeme sa k dobrovoľníctvu. Svojím podpisom každý z nich deklaruje, že firma, ktorú riadi, bude zohľadňovať dobrovoľníctvo pri prijímaní nových zamestnancov. V zahraničí je to už bežná prax. Zamestnávatelia ho zohľadňujú, pretože dobrovoľnícka skúsenosť veľa napovedá o tom, či má zamestnanec tímového ducha a ako dokáže riešiť rôzne situácie. Dobrovoľníctvo však prináša aj iné benefity ako nové zručnosti a loajalitu.

Zoznam všetkých aktivít, v rámci ktorých budú firemní dobrovoľníci pomáhať sa nachádza aj na stránke www.nasemesto.sk.

 

Diskusia (0reakcií)