Upracme (si) Slovensko a Svetový čistiaci deň 2018

486623
17.9.2018 / md

Tretí septembrový víkend paril na Slovensku podujatiu Upracme (si) Slovensko. Podujatie je súčasťou globálnej iniciatívy World Cleanup Day (Svetový čistiaci deň). Do tejto globálnej akcie, konajúcej sa v jeden deň na celom svete prvýkrát v histórii, sa zapojilo viac ako 13 miliónov účastníkov v 144 krajinách sveta. Ďalších 11 krajín muselo upratovania odložiť kvôli zlému počasiu a hroziacim hurikánom či tajfúnom. Príbeh Svetového čistiaceho dňa začal v roku 2008 v Estónsku, kedy (vtedy ešte národné) hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50 000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň celú krajinu. Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do takmer 160 štátov sveta. Cieľom akcie je odpratať z ulíc a prírody odpad, ktorý tam nepatrí.

Upracme (si) Slovensko

Inicatíva Upracme (si) Slovensko vznikla len nedávno, pred pár týždňami, keď sa nadšenci (Veronika Repiská, Lucia Kelnarová, Matej Kucek, Veronika Smažáková, Radovan Kramár, Peter Ďubek, Monika Čermáková a Eva Laciková a iní) rozhodli zapojiť do tohto globálneho hnutia. Za túto krátku dobu sa k nim pridalo viacero lokálnych organizátorov, a tak sa podujatie konalo približne v 24 miestach na Slovensku a to konkrétne v Banskej Štiavnici, Bratislave, Brezne, Cinobani, Hlohovci, Holíči, Hviezdoslavove, Kysuckom Novom Meste, Martine, Námestove, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Rabči, Ružomberku, Senci, Snine, Stupave, Šahoch, Šútove, Trnave, Turanoch, v Zázrivej a Zvolene. Okrem skupinových akcií množstvo jednotlivcov pozbieralo odpad vo svojom okolí.

Účastníci podujatia Upracme (si) Slovensko

Na Slovensku sa zapojilo do podujatia približne 550 dobrovoľníkov a vyzbieralo sa 3,8 ton odpadu. Zúčastnili sa aj deti aj dôchodcovia, jednotlivci aj skupinky kolegov, či kamarátov.

Podujatie bolo možné usporiadať za tak krátky čas aj vďaka partnerom pomáhajúcim s organizáciou ako Mother flower, TrashOut a Digitask, ktorí prispeli svojím časom a vedomosťami. S materiálnym vybavením a odvozom nám pomohli najmä partneri pôsobiaci v odpadovom sektore. Generálny partner Redox s.r.o., a ďalej OLO, FCC a Brantner. Vďaka patrí aj zástupcom miest, ktorí veľmi ochotne akciu podporili rovnako ako partnerom. Zoznam partnerov, ktorí sa zapojili do akcie je na www.upracmeslovensko.sk.

Aplikácia TrashOut

© 2018 News and Media Holding

Diskusia (0reakcií)